Czystość w domu to nie tylko odkurzone dywany i pozamiatana podłoga. Bardzo dużo problemów może nam narobić zatkana kanalizacja. Dlatego też, aby nie dopuścić do awarii, powinniśmy systematycznie dbać o zatkane rury. Rozwiązaniem na to jest niekoniecznie inwestycja w profesjonalnego hydraulika, który zajmuje się udrażnianiem kanalizacji. Równie dobrze możemy za tego typu roboty zabrać się samodzielnie.

Po pierwsze, warto skorzystać ze sprawdzonych środków chemicznych, które są dostępne w pierwszym lepszym hipermarkecie. Ponadto istnieje wiele skutecznych preparatów naturalnych, które każdy z nas ma u siebie w domu. Udrożnić rury możemy chociażby poprzez zastosowanie sody i octu. To działa! Wystarczy tylko zrobić odpowiednich proporcji mieszankę. Bierzemy trzy czwarte szklanki sody oczyszczonej, pół szklanki octu, wodę oraz korek do zatkania zlewy.

Najpierw wyciągnijmy wszystkie naczynia i przedmioty znajdujące się w wannie bądź zlewie. Następnie wsypmy do rury odpływowej wyżej wspomniane trzy czwarte szklanki sody oczyszczonej. Później dodajemy pół szklanki octu i zakręcamy odpływ korkiem. Na wierzchu możemy położyć coś cięższego. Może pojawić się rezultat czyszczenia w postaci charakterystycznego parowania. Ważne jednak, aby te opary nie przedostały się do naszego aparatu oddechowego, nozdrzy czy oczu.

Sodę w rurze odpływowej pozostawiamy mniej więcej na trzydzieści minut. Zalana rura w tym czasie zostanie dokładnie udrożniona. Nie korzystajmy wtedy z czyszczonego zlewu czy wanny. Kolejny krok to przygotowanie wody w czajniku. Poczekajmy, aż zagotuje się, ale nie doprowadzajmy jej do wrzenia w stu stopniach Celsjusza. Odczekajmy, aż nieco przestygnie. Za pół godziny wyjmijmy korek z odpływu i wlejmy do niego ciepłą, ale nie wrzącą wodę! Następnie włączmy gorącą wodę z kranu i wlewajmy ją, aby wypłukać rury. Róbmy tak przez parę minut.

Jeżeli kran czy zlew bądź wanna nadal są zatkane, czynność powtórzmy jeszcze raz bądź więcej, w zależności od stopnia zatkania odpływu. Takim sposobem rury powinny być czyszczone średnio raz na miesiąc, aby utrzymać je w najlepszym stanie. Nie będzie nie tylko kłopotów z zatkaniem odpływu, ale także rury będą świeże, czyste, nie zrodzą się bakterie i zarazki, nie będzie również nieprzyjemnych zapachów i nadmiernej wilgoci.