Obecnie mało, które nowoczesne zabudowy mieszkaniowe dysponują osobno pomieszczeniem reprezentacyjnym typu salon oraz oddzielnie wnętrzem kuchennym. Rzadko, kiedy tak się zdarza, ponieważ dzisiaj lokatorzy ogromnie cenią sobie przestronność. Aby takie wnętrze uzyskać konieczne okazuje się między innymi zainwestowanie we wnętrza w postaci open space.

Kiedy podejmiesz już decyzje o tym, ze faktycznie chcesz mieć pomieszczenie otwarte, czyli open space, musisz zastanowić się co z czym ze sobą połączysz i jakie konkretnie funkcje obu tych lokum zestawisz. I tak za zdecydowanie najbardziej powszechne i najchętniej przez domowników wybierane uznaje się połączenie kuchni i salonu. Bardzo często jest to świetny misz-masz pociągający za sobą wielorakie korzyści zarówno dla przebywających w kuchni, jak i goszczących się w pokoju reprezentacyjnym.

W praktyce polega to na tym, że kuchnia jest doskonale widoczna z perspektywy gości siedzących w salonie. To jest bardzo dobry wariant wtedy, kiedy dochodzi do sytuacji, że jesteśmy zmuszeni do przyrządzania świąt w naszym domowym zaciszu czy też wyprawiania przyjęcie czy imprezy okolicznościowej. Wtedy często przy wnętrzach typowych, czyli zamkniętych robi się naprawdę bardzo niezręczna sytuacja – gospodarz czy pani domu zamiast spędzać czas z zaproszonymi gośćmi biega od kuchni do pokoju. I takich właśnie momentów możemy sobie zaoszczędzić przy otwartej przestrzeni. Niestety ma to jednakże swoje istotne wady. Przede wszystkim nie ma mowy o tym, żeby goście bawiący się w naszym pokoju reprezentacyjnym nie dostrzegli co dzieje się w środku naszego pomieszczenia kuchennego.

Będziemy zatem narażeni na to, że pokażemy odwiedzającym nas cały kuchenny harmider i rozgardiasz. Poza tym nie jest to często estetyczne, ponieważ niestety, ale wybór takiego projektu architektonicznego wiąże się przede wszystkim z faktem, iż zapachy i opary unoszące się w kuchni przenikają bardzo szybko do pozostałych pomieszczeń naszego domowego zacisza, w tym zwłaszcza do pokoju reprezentacyjnego. Jest to wyjątkowe kłopotliwe, bo nieprzyjemnymi zapachami przenikają nasze ciuchy czy ciuchy odwiedzających nas gości. Wtedy, przy wnętrzach open space, musimy koniecznie zainwestować w naprawdę bardzo dobre jakości wentylator i okap kuchenny, który będzie właściwie zamontowany i na tyle sprawnie działający, że nie dopuści do przenikania się aromatów między poszczególnymi pokojami.

Walorem połączenia kuchni z salonem jest nie tylko estetyka w stylu nowoczesnym, ale również celowe rozszerzenie przestrzeni. Nie ma mowy o tym, żeby wnętrze z tak zespolonymi dwoma podstawowymi pomieszczeniami, jakim jest salon oraz kuchnia nie sprawiały, iż całe lokum mieszkalne będzie przestronne i rozległe. Nawet przy małym mieszkanku raczej taki podział sprawia, iż zyskujemy chociażby optyczne złudzenie, że dany obiekt jest dużo większy niż ma to miejsce w rzeczywistości. Ponadto trzeba także mieć na względzie fakt, iż kuchnia plus salon to super sposób na wzajemne spędzanie czasu. Podczas gdy jedna osoba pitrasi w kuchni, druga może się relaksować, jeść posiłek, oglądać telewizję, ale tak czy siak wszyscy lokatorzy mają ze sobą non stop kontakt. Jest to rewelacyjna forma na utrzymywanie relacji rodzinnych nawet w tak prostych i prozaicznych sytuacjach, jakimi są chociażby codzienne, naturalne obowiązki domowe. Nie musimy siedzieć odseparowani czy to przed szklanym ekranem telewizora w salonie, czy też przed piekarnikiem czy kuchenką we wnętrzu kuchennym.

Nim jednak zdecydujesz się na taki a nie inny układ architektoniczny, dobrze byłoby to odpowiednio zaplanować. Jeżeli chodzi o projekt, to dobrze jest zwrócić się w tej kwestii do dobrego specjalisty z zakresu aranżacji wnętrz. Istotne okazuje się także zadbanie o właściwe umeblowanie obu pomieszczeń. Nie mamy już aż takiej swobody i dowolności jak w przypadku aranżowania pomieszczeń osobnych, pozamykanych i oddzielonych drzwiami. Musimy tak modelować salon, aby odsłaniał kuchnię i odwrotnie. Wymaga to zatem zgranego duetu elementów meblowych. Ważnym elementem aranżacyjnym kuchni zestawionej z salonem jest także ładne połączenie tych obu pomieszczeń. Doskonale do tego nadaje się blat kuchenny. Jest to taki element, który zręcznie zestawia oba te lokum. Ponadto można także mówić o tym, że to specyficzna ozdoba.

Kuchnia otwarta połączona z salonem to także bardzo dobry sposób na zaoszczędzenie czasu. Nie ma co ukrywać, że dzisiaj znajduje się szereg przeróżnych projektów architektonicznych, które zakładają designy poszczególnych wnętrz na wysokim poziomie, ale są one niestety mało funkcjonalne. Mimo ładnej strony wizualnej okazują się mało użyteczne. Domownik chcący przejść z pokoju do pokoju musi tracić masę czasu. W przypadku zestawienia wspomnianej kuchni z salonem jest naprawdę dużo łatwiej, bowiem nie musimy kroczyć z pomieszczenia do pomieszczenia. Jeszcze inna sprawa to to, że taka kompozycja i aranżacja domowego wnętrza jest naprawdę bardzo stylowa.