Ściany nie w każdym przypadku muszą być gładkie oraz jednolite, czasami trzeba wybrać rozwiązanie, które nada im niepowtarzalny charakter. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom stworzyć można wyjątkowe efekty aranżacyjne dostosowane do wnętrza naszego domu czy mieszkania – żaden inny materiał nie oferuje nam tak szerokiej gamy faktur i wykończeń. Tynki dekoracyjne – co należy o nich wiedzieć i jaki produkt wybrać?
Tynki dekoracyjne – co to jest?
Tynk dekoracyjny, zwany także glazurą dekoracyjną lub fakturą, to specjalna masa, która pozwala na tworzenie wybranych wzorów i faktur na powierzchni ściany. Pozwalają na tworzenie abstrakcyjnych wzorów, tradycyjnych „baranków” czy modowych efektów inspirowanych takimi materiałami jak beton, kamień czy drewno. Innym sposobem na osiągnięcie takich efektów jest zastosowanie farb strukturalnych lub dekoracyjnych mas akrylowych. Wielką zaletą konstrukcji są nieograniczone możliwości rozmieszczenia – dzięki temu można idealnie dopasować wygląd ścian do charakteru wnętrza.
Jakie są zalety struktur? Dzięki swojej grubości pozwalają optycznie wygładzić nierówności ściany, a jej powierzchnia nie musi być całkowicie gładka. Można je układać zazwyczaj na kilku rodzajach podłoża: cegle, betonie, zaprawie cementowo-spokojnej, a także na płytach gipsowo-kartonowych, płytach gipsowo-kartonowych i deskach drewnianych. Taka powierzchnia wymaga takiego samego przygotowania jak przed malowaniem czy montażem tapety – ścianę należy oczyścić ze starych powłok, oczyścić z kurzu i w razie potrzeby nasmarować. Głębokie ubytki należy wypełnić mastyksem lub podkładem i pomalować podkładem w celu wygładzenia powierzchni.
Tynki dekoracyjne Rzeszów – najpopularniejsze rodzaje
W zależności od konkretnego produktu struktura może różnić się pod względem sposobu przygotowania podłoża, zastosowania i właściwości. Dlatego niezwykle ważne jest zapoznawanie się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Warto uzyskać szczegółowe informacje dotyczącego konkretnego rodzaju tynku, a najpopularniejsze z nich to:
- Drobnoziarnisty tynk mineralny – jest to powłoka o drobnej i delikatnej fakturze, a jej struktura sprawia wrażenie delikatniejszej i gładszej niż ta z bloczków gruboziarnistych. Do jego produkcji wykorzystuje się spoiwo na bazie wapna, które jest dostępne w dużych ilościach. Przed użyciem suchy tynk należy zalać wodą w proporcji określonej przez producenta, następnie dobrze wymieszać i pozostawić na czas wskazany na opakowaniu produktu. Podczas nakładania tego rodzaju farby nie zapomnij o przyklejeniu kolejnych fragmentów „mokrej” powierzchni dekoracyjnej,
- Dekoracyjna farba strukturalna – może to być farba na bazie akrylu, która pozwala uzyskać określoną strukturę, lub farba o dużej zawartości cząstek kwarcu, która tworzy na powierzchni ściany szorstką warstwę. Zużycie farby różni się w zależności od konkretnego produktu: niektóre farby są gotowe do użycia, inne wymagają zabarwienia pigmentami. Farba tego typu ma mniej gęstą konsystencję niż powłoki mineralne, dlatego stosunkowo łatwo daje się ją kształtować za pomocą pędzla lub innych narzędzi,
- Dekoracyjna masa akrylowa – Jest to drobnoziarnista masa na bazie akrylu, z której można uformować dowolny wzór, uzyskując w ten sposób różnorodne efekty aranżacyjne. Takie objętości, zależnie od produktu, mogą być wykonane fabrycznie lub wymagać dodania wybranego barwnika. Aby uzyskać równomierny efekt, poniższe elementy należy łączyć „na mokro”.